Charakteristika okrasných tráv v záhrade - Záhradník LUKAS | ZÁHRADNÝ DIZAJN - Okrasné záhrady a zeleň

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Rady do záhrady > Okrasné rastliny


VÝZNAM OKRASNÝCH TRÁV

travnik


Trávy sú najrozšírenejšou skupinou rastlín na našej zemeguli.
Sú veľmi bohaté na rody a druhy, z ktorých niektoré sú veľmi dôležité pre výživu ľudstva i ako zdroj krmiva pre hospodárske zvieratá. To je všeobecne známe. Známe však aj je, že niektoré trávy sú vynikajúce okrasné rastliny, ktoré poskytujú dostatok materiálu pre ozdobu záhrad a parkov. Používajú sa v pravidelných a voľných ale i v úpravách prírodného charakteru. Práve pre prírodné partie sú okrasné trávy takmer nenahraditeľné. Stepné partie si bez tráv nevieme ani predstaviť. Okrem toho trávy vyššieho vzrastu sú prekrásnym doplnkom i obytných zariadení záhrad. V blízkosti odpočívadiel sú vynikajúcim doplnkovým materiálom. Niektoré druhy sa veľmi pekne vynímajú aj v blízkosti vodných partií. V poslednej dobe sa okrasné trávy začínajú používať i ako súčasť voľnejšie riešených rabát, kde pôsobia zjemňujúcim dojmom. Nízke druhy tráv sú vhodné na vytvorenie nízkych plošných porastov na slnku, ale i ako podrast pod stromy.

okrasné trávy
okrasné trávy


Trávy nesadíme do záhrad len pre krásu ich kvetov, ale pre pôsobivosť farieb a tvarov ich listov. Je tu bohatý výber odtieňov zelenej, máme druhy prekrásne strieborno šedé, žlto a bielo lemované. Na jeseň sa listy niektorých druhov vyfarbujú do žlta, hneda až ružova. Kto pozná trávy, dokáže z nich vytvoriť krásne farebne harmonické partie. Máme možnosť vytvoriť v záhrade partie, kde trávy sú hlavnou náplňou. Ich veľkou prednosťou je, že ich krása dlhodobá, trvá po väčšinu roka a nie je viazaná na dobu kvetu. Ani kvety nie sú u tráv zanedbateľné, zvlášť u niektorých druhov. Obrovské hodvábne stiebristé kvety Cortaderia selloana sú pravým skvostom. Ale i menej náročné druhy, ako Miscanthus sacchariflorus, svojimi hodvábnymi kvetmi na slnku priamo svietia. Rovnako krásne sú rozkvitnuté trsy Pennisetum compressum. Kvetenstvo týchto druhov je možné využiť i ako ozdobu príbytkov.
Preto sa okrasné trávy stávajú neoddeliteľnou súčasťou okrasných záhrad. Dá sa povedať, sú typickými rastlinami novodobých záhrad.

Katalóg - okrasné trávy

CHOROBY A ŠKODCOVIA OKRASNÝCH TRÁV
Z chorôb okrem černi, ktorá sa vyskytuje hlavne pri rode Festuca, sa iné choroby bežné pri trávnikoch ako pleseň snežná, hrdza, múčnatka trávová a čarodejné kruhy takmer nevyskytujú. Zo živočíchov sú to predovšetkým psy, ktorých moč môže rastliny popáliť. K zasychaniu listov, či už častí alebo celých rastlín dochádza pri nevhodne zvolenom stanovišti pre konkrétny druh. Pripadne pri nesprávnom ošetrení okrasných tráv, kde pri zostrihnutí dutých nadzemných častí na jeseň, môžu rastliny počas zimy zhniť.

Rozdelenie okrasných tráv podľa spôsobu rastu:
1. Trsnaté trávy majú veľmi krátke odnože, bohatý prízemní trs listov,
z ktorého vyrastajú v dobe kvitnutia štíhle, slabo olistené steblá.
2. Výbežkaté druhy majú hlavný podiel listov na steblách. V plnej vegetácií vyzerajú ako zelené
stĺpy, možno ich vysadiť i vo väčšom počte, ako zelenú stenu.

_______________________________________________
©LUKAS 2005-13

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky