Ochrana trávnika proti krtom - Záhradník LUKAS | ZÁHRADNÝ DIZAJN - Okrasné záhrady a zeleň

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Rady do záhrady > Trávnik


OCHRANA TRÁVNIKA PROTI KRTOM

Trávnik je esteticky i funkčne zjednocujúcim plošným prvkom každej záhrady. Radosť z krásneho zeleného trávnika vie však intenzívne narušiť pohľad na kopce vyhrnutej zeminy od krtov...

Krt podzemný
krtince

Krt je v podstate užitočný živočích a preto je chránený zákonom, v žiadnom prípade by sme ho nemali zabíjať. V okrasnom trávniku vie však napáchať veľké škody. Pri jeho invázii sa často stáva, že v rámci danej plochy operuje aj viacej jedincov. Krt je všeobecne plachý tvor, reaguje na každé otrasy pôdy a v trávnikoch škodí najviac pokiaľ má relatívny pokoj pri hľadaní potravy.

Na základe toho pracuje väčšina odpudzovačov. Vydávajú rôzne vibrácie a zvuky, tie majú krtov odplašiť. Nevýhoda je, že pri ich dlhodobom používaní si krty dokážu na odpudzovače väčšinou zvyknúť a devastujú trávnik ďalej. Potom zostáva už len krta odchytiť. Existujú rôzne jednoduché aj sofistikované pasce, ale ichú činnosť je väčšinou slabá a často zostáva už len krta odchytiť priamo pri "čine", keď vyhŕňa zeminu na povrch. Je to však veľmi ťažké, krt je vtedy opatrný a i najmenší otras pôdy ho vyplaší.

odstránenie krtincov
odpudzovač krtov

mechanické rozhŕňanie pred kosením

elektronický odpudzovač v krtinci

Siete proti krtom - efektívna ochrana

Je to celoplošná mechanická ochrana trávnika vo forme pevnej plastovej siete. Tá sa inštaluje niekoľko centimetrov pod povrch pôdy a tak zabráni krtovi dostať sa na povrch. Pod povrchom síce môže krt robiť chodby, ale nikdy nevytvorí na trávniku krtinec. Takto zabezpečený trávnik odoláva akejkoľvek invázii krta, keďže ten sa nemôže dostať na povrch a tak lokalitu zakrátko opustí.

sieť proti krtom
kobercový trávnik

inštalácia siete pred pokládkou trávnikového koberca

sieť proti krtom vo vysievanom trávniku
sieť proti krtom v trávniku

inštalácia siete pod vysievaný trávnik s detailom profilu mačiny

Pri pokladaní trávnikového koberca je inštalácia sietí pomerne jednoduchá, pri zakladaní trávnika výsevom je nutné sieť inštalovať niekoľko centimetrov pod povrch, aby bolo možné vo vrstve nad sieť previesť výsev. Nevýhoda je, že siete treba inštalovať už pred zakladaním trávnika, inak neskôr je nutné pôvodný trávnik zlikvidovať, položiť siete a založiť nový.

_______________________________________________
©LUKAS 2009-11

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky