Význam mulčovania pôdy, využitie rôznych materiálov - Záhradník LUKAS | ZÁHRADNÝ DIZAJN - Okrasné záhrady a zeleň

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Rady do záhrady > Mulčovanie


MULČOVANIE PÔDY

Mulčovanie - nastieľanie pôdy sa v poslednej dobe používa prakticky pri každej výsadbe rastlín. Má mnoho pozitívnych vplyvov na správny vývoj a zdravotný stav rastlín. Pri dostatočnej vrstve min. 5-8 cm, pomáha udržať priaznivú povrchovú mikroklímu, v letných mesiacoch udržuje pôdu chladnejšiu a zabraňuje rýchlemu vysúšaniu pôdy, v zimných mesiacoch udržiava pôdu teplejšiu a chráni tak koreňový systém rastliny pred nepriaznivým počasím. Počas celého vegetačného obdobia výrazne obmedzuje rast burín a samozrejme má nezanedbateľné estetické vlastnosti.

Najčastejšie používané materiály sú organického pôvodu
K dispozícii je pestrá paleta možností - rôzne frakcie
najčastejšie smrekovej mulčovacej kôry, alebo populárnej píniovej kôry, ďalej je to prírodná, alebo rôznofarebne upravovaná drevná hmota - štiepka.

smreková kôra
píniová kôra
štiepka
farbená štiepka

kôra smreková

kôra píniová

drevenná štiepka

štiepka farbená

mulčovanie rastlín
mulčovanie rastlín

Tieto prírodné materiály sú veľmi vhodné na bežné plošné mulčovanie rastlín, farbené varianty používame skôr ako plochy kontrastné. Okrem týchto materiálov sa s obmedzením používajú aj drevené piliny a hobliny, rôzne rašelinové substráty, nadrobno posekaná tráva z trávnikov. Tieto materiály sú však menej esteticky hodnotné.


Mulčovacie materiály anorganického pôvodu
Sú trvanlivejšie ako organické materiály, používané však v menšej miere vzhľadom na vysokú kontrastnosť spolu s použitými rastlinami. Majú však vysokú dekoratívnu hodnotu pri primeranom použití. Sú cenené pre ich rôznorodé farebné a tvarové modifikácie, textúry a štruktúry. Aj ich kombinácie používame na primeraných plochách, aby nespôsobovali veľké kontrasty.

okrúhliaky
bridlica
štrk
kamenná drť

riečne okrúhliaky

farebný štrk

drť vápencová a pieskovcová, rôznej frakcie


Mulčovacie materiály priemyselné - umelé
Sú to rôzne mulčovacie materiály s priemyselnej výroby a podkladové mulčovacie textílie, ktoré dodatočne zlepšujú ochranu záhonov pred burinami, pomáhajú udržať vlahovú rovnováhu, lepšie chránia korene rastlín pred mrazom.

antuka
keramzit
netkaná textília
geotextília

antuka

keramzit

netkaná textília

geotextília

_______________________________________________
©LUKAS 2002-07

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky