Zakladanie trávnika z predpestovaných kobercov - Záhradník LUKAS | ZÁHRADNÝ DIZAJN - Okrasné záhrady a zeleň

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Rady do záhrady > Trávnik


ZAKLADANIE TRÁVNIKA Z PREDPESTOVANÝCH KOBERCOV

Takto zakladané trávniky - tzv. mačinové majú mnoho výhod oproti vysievaným. Ich zloženie však býva rovnaké, ako keď vysievame, len výsev za nás robí firma špecializovaná na predpestovanie trávnikov. Takto pestované trávniky sú na daných pestovateľských plochách starostlivo ošetrované po dobu 10-12 mesiacov a potom vyrezávané strojom. Stočené do roliek sú potom distribuované. V takomto stave však vydržia najviac 24 hodín, potom ich treba už rozprestrieť na vopred pripravenú plochu pre nový trávnik, inak sa znehodnotia.

trávniková plantáž
zrezávanie trávnika

plocha určená na predpestovanie trávnika

stroj na vyrezávanie mačiny

Výhody: v podstate ľubovoľný termín zakladania, pri pokládke eliminujeme vzchádzanie burín, v priebehu niekoľkých hodín máme hotový kvalitný trávnik a o niekoľko dní ho môžeme naplno využívať, odpadá nám intenzívna starostlivosť o mladý trávnik z výsevu
Nevýhody: vyššie náklady na realizáciu

Realizácia: príprava pôdy - odstránenie koreňov burín a veľkých kameňov, urovnanie a primerané zhutnenie terénu, príprava pôdy na tzv. drobnohrudkovitú štruktúru, zapracovanie vhodného hnojiva, alebo vylepšenie kvality pôdy špeciálnym substrátom, ak je nutné povalcovanie pôdy pokládka - rozmiestnenie roliek koberca a postupné rozprestieranie na ploche, dbáme aby jednotlivé pásy mačiny k sebe tesne priliehali, ak ukladáme väčšiu plochu, uložené pásy priebežne zavlažujeme. Obsahujú len cca 1cm vrstvu pôdy a tak rýchlo vysychajú. Na koniec celú plochu dôkladne zavlažíme a utužíme primerane ťažkým valcom, aby mali položené pásy dobrý kontakt s pôdou.

rolky trávnika
trávnikový koberec

rovnomerné rozloženie roliek a postupné ukladanie pásov

závlaha trávnika
valcovanie trávnika

dôkladná pri väčšej ploche aj priebežná zálievka a následne valcovanie trávnika

_______________________________________________
©LUKAS 2010

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky